Dermatoskopia, zwana również dermoskopią lub mikroskopią epiluminescencyjną, to badanie zmian skórnych za pomocą specjalnego urządzenia. Tradycyjny dermatoskop składa się z kilku elementów, w tym lupy, niespolaryzowanego źródła światła, przezroczystej płytki i ciekłego medium. Zazwyczaj lupa ma moc 310. Sprawdź, na czym polega badanie.
To podręczne urządzenie wykorzystujące światło widzialne (z tradycyjnych żarówek lub LED) pozwala wykryć podejrzane zmiany skórne. Stał się ważnym narzędziem wspomagającym diagnozę przez specjalistów. Coraz częściej stosowany jest również przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.
Dermatoskop pozwala obserwować i analizować zmiany skórne bez blokowania odbić na powierzchni skóry. Nowoczesne urządzenia nie wykorzystują płynnego medium. Światło spolaryzowane usuwa refleksy na skórze, ułatwiając postawienie diagnozy. Urządzenie umożliwia dermatologom odróżnienie nowotworów łagodnych od złośliwych, zwłaszcza w diagnostyce czerniaka.
Inne zmiany nowotworowe, które można zdiagnozować za pomocą wspomnianego badania, obejmują naczyniaki, raka podstawnokomórkowego, włókniaki, rogowacenie łojotokowe i raka płaskonabłonkowego. Cyfrowa dermatoskopia pomaga lekarzom w monitorowaniu potencjalnie rakowych zmian skórnych.
Obrazy cyfrowe są pobierane, przechowywane i porównywane z wynikami z następnej wizyty. Jeśli lekarz zauważy niepokojące zmiany, najprawdopodobniej doradzi ich wycięcie. Dermatoskop pozwala również określić margines chirurgiczny w przypadku trudnych do zdefiniowania nowotworów skóry. Do tej kategorii należy choroba Bowena, plam soczewicowatych i powierzchownego raka podstawnokomórkowego. Wspomniane badanie znajduje również zastosowanie w diagnostyce infekcji grzybiczych, chorób włosów i skóry (m.in. łysienie plackowate i androgenowe), świerzbu i brodawek.
Niewątpliwie korzyści płynące z dermatoskopii zmieniają sposób świadczenia usług dermatologicznych. W niektórych krajach wspomniane badanie stosowane jest w 90% przypadków. Dokładne obrazy mogą zwiększyć szanse na wykrycie podejrzanej zmiany skórnej. Szczegółowe mikroskopijne struktury wytwarzane przez dermatoskop pomagają odróżnić czerniaka od łagodnych zmian. Wspomniane urządzenie pozwala specjaliście szybciej potwierdzić analizę patologiczną, zdiagnozować przyczynę i wdrożyć leczenie.
Nowoczesna dermatologia w Katowicach oferuje usługi na najwyższym poziomie. Specjaliści dysponują profesjonalnymi narzędziami diagnostycznymi, które ułatwiają podjęcie decyzji i natychmiastowe podjęcie działań w przypadku zmiany potencjalnie złośliwej.
Rozwój systemów wykorzystujących sztuczną inteligencję spowodował rewolucję w różnych dyscyplinach, w tym dermatologii. Na przykład inteligentne algorytmy wspomagają narzędzia do wyszukiwania obrazów, biorąc pod uwagę konkretne informacje. Funkcje wyszukiwania wizualnego i obrazów całego ciała ułatwiają podjęcie prawidłowej diagnozy. Nowsze technologie, takie jak oświetlenie spolaryzowane, stosowane w profesjonalnych dermatoskopach, zapewniają lepszą jakość obrazy.