Pomady do włosów wodne i woskowe. Jak wybrać najlepszy produkt?

Rozalia 23-01-2019

Pomady są znane już od czasów starożytnych, kiedy wytwarzano je z jabłek. Nie były jednak stosowane do układania włosów, a używane jako maści. Przez wieki skład oraz rola pomad znacznie się zmieniły. Dziś są to produkty, które służą głównie do układania męskich fryzur, bez których wielu panów nie wyobraża sobie codziennego życia.

Do czego służą pomady do włosów?

Podstawowym zadaniem pomad do włosów jest stylizacja fryzury. Kosmetyki te pomagają w ułożeniu włosów oraz nadają fryzurze mniejszego lub większego połysku. Pomady z roku na rok stają się coraz popularniejsze, a rosnące zainteresowanie nimi sprawia, że w sprzedaży dostępny jest bardzo szeroki wybór tych kosmetyków.

Pomady do włosów święciły prawdziwe triumfy w latach 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku. Wytwarzane były na bazie wosku pszczelego i wazeliny. Korzystały z nich takie sławy, jak Rudolph Valentino i inni aktorzy, z którymi do dziś kojarzą się nam eleganckie, błyszczące fryzury. W tamtych czasach pomady do włosów były kosmetykami luksusowymi, dziś z powodzeniem może po nie sięgnąć praktycznie każdy.

Błyszczące czy matowe kosmyki?

Pomady mogą oferować błyszczące lub matowe wykończenie fryzury. Błyszczące kosmyki najmodniejsze były w połowie XX w., dziś większość panów preferuje jednak delikatny połysk lub matowe wykończenie fryzury. Wybór rodzaju pomady jest więc bardzo indywidualną kwestią.

Osoby, które preferują bardzo dyskretne wykończenie fryzury, zamiast pomady powinni wybrać krem do stylizacji lub glinkę. Pozwolą one ułożyć fryzurę bez efektu błyszczenia. Dobrym przykładem takiego produktu jest glinka do włosów Apothecary87 Clay Pomade Vanilla Mango.

Pomady do włosów wodne i woskowe. Jak wybrać najlepszy produkt?

Rodzaje pomad do włosów – pomady wodne

Pomady wodne produkowane są na bazie wody. Są zdecydowanie łatwiejsze w zmywaniu od klasycznych pomad woskowych, przez poleca się je początkującym użytkownikom. Będą odpowiednie także dla mężczyzn, którzy poszukują lekkiego kosmetyku do utrwalenia fryzury. Pomady wodne doskonale nadają się także do trenowania układania włosów, bez konieczności zmywania produktu za każdym razem, kiedy efekt nas nie zadowoli.

Dobrej jakości pomady wodne posiadają w swojej ofercie tacy producenci, jak Reuzel, Pan Drwal, Uppercut, Suavecito i inni. Najpopularniejszą spośród kosmetyków wodnych jest Reuzel Blue, czyli niebieska świnia. Jest to pomada wodna o bardzo przyjemnym, kolońskim zapachu. Doskonale sprawdzi się zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych użytkowników.

Rodzaje pomad do włosów – klasyczne pomady woskowe

Pomady woskowe wytwarzane są dziś na bazie wosku pszczelego, wazeliny, oleju mineralnego lub parafiny. Posiadają gęstą i zwartą formułę, przed nałożeniem na włosy muszą być więc dobrze rozgrzane. Pomady woskowe różnią się między sobą głównie chwytem:

  • lekki chwyt (light-weight) – doskonały wybór dla osób, które preferują lekkie, naturalne wykończenie fryzury. Nadają połysku i idealnie nadają się dla posiadaczy cienkich lub długich włosów.

  • średni chwyt (medium-weight) – są łatwe w nakładaniu, długo zastygają, co pozwala na dłuższą stylizację oraz modelowanie fryzury. Gwarantują trwały efekt i są odpowiednie dla włosów o średniej długości i grubości.

  • mocny chwyt (heavy-weight) – dobry wybór dla panów, którzy potrafią sprawnie układać włosy. Szybko zastygają, przez co fryzura musi być szybko modelowana. Idealne dla włosów kręconych, grubych oraz gęstych.

Dla początkujących najlepiej sprawdzą się pomady o średnim chwycie, które pozwolą uzyskać trwały efekt i dłużej modelować fryzurę. Wszystko zależy jednak od rodzaju naszych włosów oraz efektu, który chcemy uzyskać. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby od razu sięgnąć po pomadę o mocnym chwycie zwłaszcza, jeśli zależy nam na najmocniejszym utrwaleniu fryzury. Warto jednak pamiętać, że pomady o mocnym chwycie są trudniejsze do zmycia – w celu ich usunięcia warto więc sięgnąć po specjalne szampony, które ułatwią i przyspieszą zmywanie pomady.

Pomady woskowe wymagają rozgrzania przed nałożeniem ich na włosy. Zapewnia to kosmetykowi półpłynną konsystencję oraz pomaga rozprowadzić go równomiernie na włosach. W tym celu możemy rozetrzeć pomadę w dłoniach, ogrzać kosmetyk suszarką do włosów lub zanurzyć puszkę w gorącej wodzie.

Pomady do włosów wodne i woskowe. Jak wybrać najlepszy produkt?

Idealna pomada do włosów – jak ją znaleźć?

Podobnie, jak wszystkie kosmetyki, także pomady do włosów powinny być właściwie dopasowane do indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań. Zanim więc znajdziemy ten jeden, idealny dla nas produkt, prawdopodobnie będziemy musieli przetestować kilka różnych pomad, co pozwoli lepiej zorientować się w swoich potrzebach oraz dostępnych w sprzedaży kosmetykach.

Warto poświęcić więc nieco czasu na eksperymentowanie z pomadami, by dzięki temu odkryć swój styl. Obecnie w sklepach dostępny jest bardzo szeroki wybór pomad do włosów, co pozwala na znalezienie produktu idealnego. W razie wątpliwości warto także zwrócić się o poradę do eksperta, który doradzi produkt najlepiej dostosowany do naszych wymagań.