Moda męska na stoku — Czyli jak ubrać się na narty i jak wybrać ”dwie deski”

Rozalia Wiśniewska 23-01-2020

Wybierając się na narty przeważnie mamy wiele wątpliwości dotyczących ubioru, stylu oraz mody na stoku. Wątpliwości te dopadają zwłaszcza panów, którzy nie zawsze są na bieżąco z modowymi trendami. W tym tekście podpowiadamy jak ubrać się na stok, jak dobierać poszczególne części garderoby oraz jak wybierać same narty, aby dobór tych elementów nie przesłonił nam radości z wizyty w kurorcie narciarskim.

Moda męska na stoku — Czyli jak ubrać się na narty i jak wybrać ”dwie deski”

 

Jak ubrać się na stok?

Pierwszym krokiem, jaki musimy wykonać podczas kompletowania elementów garderoby na stok, jest wybranie trzech warstw ubioru. Pierwszą warstwą powinna być warstwa termoaktywna. Jest to nic innego jak odpowiednia bielizna termoaktywna odprowadzająca wodę i parę na zewnątrz. Druga warstwa musi zapewniać nam ocieplenie. Może być to polar czy bluza, które będą przechowywać wytworzone przez nas ciepło. Trzecią warstwą jest warstwa wierzchnia — ochronna składająca się z kurtki, kombinezonu i akcesoriów, które będą chroniły nas przed warunkami atmosferycznymi.

Jeśli wiemy już, z jakich elementów powinna składać się nasza garderoba, warto pomyśleć nad naszą stylizacją, aby była modna. Pierwszym ciekawym pomysłem jest wybranie odzieży w stylu retro. Obecnie ciuchy takie wykonane są z nowoczesnych materiałów, ale stylizowane na lata np. 80 te. Rozmiary oversize czy specyficzny krój z pewnością wzbudzą wiele spojrzeń i życzliwych uśmiechów. W pogoni za nowościami możemy w ten sposób wyróżnić się stoku odmiennym stylem. Wybierając poszczególne elementy naszej garderoby, warto zwrócić też uwagę na ich kolor. Obecnie popularne są kolory typu “fluo”, czyli jaskrawozielone i czerwone. Z pewnością wiele osób zauważy nas w takich kolorach. Ciekawym pomysłem może być również wybranie jednoczęściowego kombinezonu narciarskiego. Są one dostępne w różnych malowaniach np.z grafikami czy jednokolorowe.

 

Moda poza stokiem narciarskim

Jeśli wybieramy się jeździć na narty dłużej niż na jeden dzień, przez pewien czas będziemy musieli poruszać się na stoku w standardowych ubraniach, np. korzystając restauracji. Poruszanie się po tej strefie w ciuchach narciarskich z pewnością nie będzie wygodne. Jak zatem ubrać się na taką okazję? Z pewnością swobodnie. Zaczynając od butów, mogą być to np. sneakersy za kostkę. Dzięki temu będzie chodziło nam się wygodnie, ale też pewnie oraz bezpiecznie. Jako że nie przebywamy długiego czasu na otwartej przestrzeni, nie musimy nakładać np.skórzanych zimowych butów. Przy wyborze spodni możemy zdecydować się na joggery lub nieco luźniejsze i grubsze jeansy. Pozwolą one swobodnie chodzić, a jednocześnie ochronią nas przed zimnem. Strzałem w dziesiątkę będzie ubieranie się “na cebulkę” i założenie t-shirtu, bluzy oraz kurtki lub bezrękawnika.

 

Jak przygotować narty i jakie wybrać?

Dbając o ubiór warto też zadbać o narty, na których będziemy jeździli. Przed wyjazdem na stok, powinniśmy oddać je do serwisu lub zrobić przegląd. Należy też je nasmarować oraz sprawdzić, czy będą nadawały się do danego typu miejsca. Do jazdy na stoku najlepsze będą narty Allround. To najpopularniejszy typ nart na trasy o różnym stopniu trudności. Jeśli chcemy jeździć też poza trasami, warto wybrać narty typu All Mountain. Jeśli szukamy konkretnych modeli czy chcemy wybrać np.nowe modele rynku, dobrym przykładem będzie volkl deacon 76. Ten model to następca Code L. Konstrukcja nart została przeprojektowana, dzięki czemu możemy liczyć na dynamikę, stabilność oraz tłumienie drgań. Są też dostępne w modnym kolorze i mają dobry stosunek jakości do ceny. Narty Volkl Deacon 76 ze zmiennym promieniem skrętu pozwalają na różnorodny styl jazdy. Komfortowe prowadzenie zapewnia też system wiązań rMotion 2 z funkcją Grip Walk. Narty te da się dopasować do każdego buta dzięki systemowi szyn, co jest bardzo ważne.